Saturday 20 April 2019

Vzvodi pritiska na lokalne skupnosti

Ministri se z župani dostikrat srečujejo ter pogovarjajo o razvojnih in drugih temah. Tako ni neobičajno, da sta se župana Braslovč in Polzele nedavno srečala z ministrico za infrastrukturo, mag. Alenko Bratušek.

Manj običajno je, da naj bi - domnevno - oba župana v enakem času močno spremenila mnenje o podpori ustavni presoji za odsek 3. razvojne osi. Omenjeni občini sta zahtevo na Ustavno sodišče vložili pred enim letom, ker sta ocenili, da obstajajo nepravilnost, ki bistveno vplivajo na razvoj lokalnih skupnosti. Ustavno sodišče bi preverilo, ali je bil Državni prostorski načrt pripravljen v skladu z zakoni, ki zagotavljajo ustrezno strokovno presojo. Že večkrat se je namreč ugotovilo, da je bil izbor trase F2-2 (Šentrupert - Velenje) vsaj sporen, če že ne prirejen.

Do lokalnih volitev so bili politični pritiski na občini še zadržani (vir). V novih županskih in vladnem mandatu pa so se ti zaostrili. Velika sprememba prej izdelanega mnenja o tej temi je indic, da sta župana pod velikim pritiskom.
V občinah so se sprožila ugibanja, ali sta bila župana deležna obljub o prirejenih razpisih za državne investicije v primeru, če bi odstopila od ustavne presoje. Ali pa – nasprotno – grožnje omejitev pri državnih virih, če bi ustavno presojo obdržala.

To zveni zaskrbljujoče, a vendarle ne bi bil osamljen primer.
Spomnimo se dveh zgolj nedavnih primerov. Zaradi domnevno dogovorjenega razpisa pri maketi 2. tira je v februarju odstopil minister Leben (vir). Zaradi namigov, da dva resorja ne bosta podpirala občine Komen, je v novembru lani odstopil minister Bandelli (vir). Ni odveč pripomniti, da slednji prihaja iz Stranke Alenke Bratušek. Zaskrbljujoče bi bilo, če bi se ugotovilo, da je takšno trgovanje s podporo način delovanja te stranke ali ministrice Bratušek osebno.

Občinski uradniki ter politični funkcionarji imajo dolžnost, da kakršnekoli grožnje ali obljube dane s strani javnih predstavnikov sporočijo KPK-ju ter drugim organom pregona. Le z ničelno toleranco do korupcije je v lokalnih skupnostih ter v državi možen napredek.
Konkretno, župani ne smejo postati žrtve korupcije ali kravjih kupčij. Funkcionarji na ministrstvu se menjajo praviloma vsak mandat, župani pa imajo – če delajo dobro – veliko daljši staž. Zato bi moralo biti v interesu županov, da se morebitnih kaznivih koruptivnih dejanj izognejo v širokem loku.

Kakršnokoli dogovarjanje v zameno za medsebojno korist po definiciji pomeni koruptivno dejanje vseh vpletenih. Županov in državnih predstavnikov.

-
Kdor podpira pravno državo, kjer sodišča presojajo, kaj je prav in kaj ne, naj pritisne gumb Podpiram.

No comments: