Thursday, 7 November 2013

Iz Dela: Risanje hitre ceste napreduje po polžje

V Delu je bil 7.11.2013 objavljen članek z naslovom: 
Vir: Delo
Risanje hitre ceste napreduje po polžje

V članku je navedeno, da je po desetih letih od predstavitve ideje v prostor umeščena zgolj šestina trase. Še bolj kot trase pa je negotovo financiranje. Več o tem preberite na spletni strani: 


Kdor podpira CI Braslovče, naj pritisne gumb Podpiram.

Thursday, 26 September 2013

Iz Dela: Tretja os še vedno na mrtvi točki

Velenje 02
Velenje 02 (Photo credit: Bob Ramsak)
V Delu je bil 26. septembra 2013 objavljen članek z naslovom: Tretja os še vedno na mrtvi točki.

V njem avtor opisuje, da je na Darsu priprava severnega dela 3. razvojne osi povsem zastala.

Članek preberite na naslovu: http://www.delo.si/novice/slovenija/tretja-os-se-vedno-na-mrtvi-tocki.html

Kdor podpira CI Braslovče, naj pritisne gumb Podpiram.
Enhanced by Zemanta

Friday, 24 May 2013

Sporočilo za javnost po 10. seji Vlade RS

Vlada pod vodstvom mag. Alenke Bratušek je na svoji 10. seji, ki je potekala 23.5.2013, sprejela sklep, ki
zadeva 3. razvojno os.
Objavo preberite na tej povezavi:  http://www.mzip.gov.si/si/medijsko_sredisce/novica/article/799/7403/8c0e952418076d1d5026f8d7900d36b4/

Soglasje za nadaljevanje priprave DPN za državno cesto AC A1 in priključkom Velenje – jug
Vlada RS je na današnji seji sprejela sklep, da se, z namenom izboljšanja prometne povezave območja Savinjsko–Šaleške regije z mednarodnimi prometnimi povezavami, nadaljuje  priprava državnega prostorskega načrta za državno cesto med AC A1 in priključkom Velenje jug po varianti F3b, ki se kaže kot realno izvedljiva. Ministrstvo za infrastrukturo in prostor skupaj z DARS d.d. pred javno razgrnitvijo osnutka državnega prostorskega načrta izvede vse potrebne aktivnosti in optimizacije variante, tako, da bo dosežena čim večja sprejemljivost.

V aprilu 2013 je bila ponovno pretehtana realna izvedljivost vseh variant med avtocesto A1 in Velenjem. Ugotovljeno je bilo, da je kljub izraženemu nasprotovanju varianti F3b v nekaterih lokalnih sredinah, smiselno poiskati možne optimizacije te variante na način, da bi bila čim bolj sprejemljiva tako v lokalnem okolju, kot tudi z vidika ohranjanja kmetijskih zemljišč, ohranjanja narave in vseh drugih, relevantnih vidikov. Po izvedeni optimizaciji variante F3b se nadaljuje s postopki seznanjenja javnosti z načrtovanimi rešitvami.

O tej novici piše tudi Delo 24.5.2013 v članku "3. razvojna os: cesta se vrača na Janševino," ki ga lahko preberete na povezavi: http://www.delo.si/novice/slovenija/3-razvojna-os-cesta-se-vraca-na-jansevino.html

Kdor podpira CI Braslovče, naj pritisne gumb Podpiram.

Saturday, 20 April 2013

Od Velenja do AC A1, 3. razvojna os proti Šentrupertu

Andrej Jan, univ.dipl.inž.grad., upok.doc.dr. Alojz Juvanc, univ.dipl.inž.grad. in doc.dr. Aleš Mlakar, univ.dipl.inž.kraj.arh. so na 11. Slovenskem kongresu o cestah in prometu, v Portorožu med 24. in 25. oktobrom 2012 predstavili članek: "Od Velenja do AC A1, 3. razvojna os proti Šentrupertu."

Za cesto v 3.razvojni osi – od AC A1 do Raven oziroma Dravograda – je bila pripravljena idejna študija in po predpisani proceduri izbrana najprimernejša varianta. Zaradi odlocnih nasprotovanj javnosti se je umešcanje ceste v prostor zaustavilo. Kaj in kako naprej?

V prispevku je opisan potek projektiranja in prostorskega izbiranja najprimernejše variante med AC-A1 in Velenjem, predstavljena izbrana varianta in navedeni najpomembnejši razlogi, zaradi katerih je nacrtovanje obstalo. Pri pazljivi preucitvi argumentov za zavracanje, smo v neformalnem preizkusu ugotovili, da je med njimi kar nekaj takih, ki v predhodnem postopku niso bili natancno poznani in zato tudi ne upoštevani. Pomanjkljivosti so (bile) predvsem v pojmovanju, kakšno cesto naj bi gradili (pomanjkljivi programski pogoji), in katera so tista obmocja v širšem in ožjem prostoru, na katera naj bi nova cesta prometno in razvojno vplivala.

Opisan je predlog prenovljenih programskih izhodišč, pokazano vplivno območje nove ceste in predlagana sintezna varianta (med predhodno izdelanimi) poteka trase, ki upošteva skoraj vse pripombe javnosti. Je prometno dovolj atraktivna, prometno in razvojno oskrbi prostor med AC-A1 in Velenjem ter ga z novim priključkom Velenje-vzhod poveže z urbanim prostorom Velenja in obstoječo cesto, kar hkrati omogoča tudi etapno gradnjo ceste.

Preberite ga tukaj.

Kdor podpira CI Braslovče, naj pritisne gumb Podpiram.

Saturday, 13 April 2013

Iz Sobotne priloge: Cesta je že dražja, čeprav še ni zarisana

V Delovi Sobotni prilogi, ki je izšla 13. aprila 2013, je v pismih bralcev objavljen zapis z naslovom: "Cesta je že dražja, čeprav še ni zarisana", ki je odziv na istoimenski članek iz 21. marca 2013.
V pismu bralca avtor Jože Malenšek opisuje genezo 3. razvojne osi in napačne odločitve, ki botrujejo veliko dražji investicijski vrednosti.
Članek lahko preberete s pritiskom na sliko.

Kdor podpira CI Braslovče, naj pritisne gumb Podpiram.

Wednesday, 20 March 2013

55. redna seja Vlade RS

English: Spanish Vía Rápida sign (Express Rout...
Vlada v odhajanju je 19.3.2013 na 55. redni seji Vlade RS sprejela naslednji sklep:
Postopek priprave državnega prostorskega načrta za državno cesto med AC A1 in priključkom Velenje jug (navezava na varianto E2) se zaradi izkazane nesprejemljivosti, aprila 2008 na Vladi RS potrjene, najustreznejše variante F2-2 z vidika varstva kmetijskih zemljišč in nesprejetosti trase v lokalnem okolju ter zaradi velikih vplivov variante F3b na območja ohranjanja narave in nasprotovanja umestitvi trase v lokalnem okolju, za varianti F2-2 in F3b ustavi. Z namenom izboljšanja prometne povezave območja Savinjsko Šaleške regije z mednarodnimi prometnimi povezavami se umeščanje trase nadaljuje v okviru koridorja obstoječe cestne povezave Arja vas – Velenje, tako da se zagotovi tudi ustrezno navezavo na načrtovano cesto med Velenjem in Slovenj Gradcem (načrtovano z državnim prostorskim načrtom za državno cesto med priključkom Velenje jug in priključkom Slovenj Gradec jug). 

Vir: http://www.vlada.si/medijsko_sredisce/sporocila_za_javnost/sporocilo_za_javnost/article/55_redna_seja_vlade_rs_37649/
Novica je bila objavljena tudi v radijski Drugi jutranji kroniki 20.03.2013 (od 14 minute dalje): http://tvslo.si/#ava2.161664243/

Kdor podpira CI Braslovče, naj pritisne gumb podpiram.
Enhanced by Zemanta

Friday, 15 March 2013

Iz Dnevnika: Najbolj verjetna ostaja varianta od Podloga do Velenja

Boeing : F3B
Boeing F3B
15. marca je bil v Dnevniku objavljen članek z naslovom: "Najbolj verjetna ostaja varianta od Podloga do Velenja". Preberite ga na spodnji povezavi.
http://www.dnevnik.si/slovenija/lokalno/stajerska/najbolj-verjetna-ostaja-varianta-od-podloga-do-velenja-

Kdor podpira CI Braslovče, naj pritisne gumb Podpiram.
Enhanced by Zemanta

Wednesday, 27 February 2013

Iz Financ: Napaka je s fiktivnimi projekti reševati brezposelnost in gradbeništvo

Bus station Ljubljana and the building of the ...
Bus station Ljubljana and the building of the Ljubljana Railway Station in the background (Photo credit: Wikipedia)
V današnjih Financah je na strani http://www.finance.si/8334561/Intervju-Napaka-je-s-fiktivnimi-projekti-re%C5%A1evati-brezposelnost-in-gradbeni%C5%A1tvo?src=pj270213 objavljen intervju s Stankom Polaničem iz SGP Pomgrad, ki je tik pred odhodom v pokoj.
Preberite si njegovo razmišljanje o infrastrukturnih projektih, kot je 3. razvojna os.

Je Pomgrad usposobljen za gradnjo infrastrukturnih projektov, ki naj bi jih država začela graditi? 

Smo usposobljeni, da sodelujemo pri infrastrukturnih projektih. A moram opozoriti, da v Sloveniji delamo veliko napako, ker želimo z ekonomsko fiktivnimi infrastrukturnimi projekti reševati vprašanja brezposelnosti, posledično pa tudi gradbeništva. Tretja razvojna os oziroma avtocestna povezava Koroške z Belo krajino je eden izmed takšnih projektov. Tu ni nobene ekonomske logike. Do Velenja potrebujemo dobro cesto, ne pa avtoceste, in Belo krajino moramo povezati z Novim mestom, in sicer s predorom, da bodo Belokranjci tudi v slabem vremenu lahko prišli do Novega mesta in nato po avtocesti do Ljubljane. Govorimo o milijardi evrov, potrebnih za tretjo razvojno os, ampak s 150 milijoni lahko zadevo uredimo enako učinkovito. Če želimo res nekaj narediti, bi morali razmišljati o novem tiru za hitro železnico Ljubljana-Celje, da se izognemo Zidanemu Mostu in progo skrajšamo za okoli 50 kilometrov. S tem bi postali zelo konkurenčni, za ta projekt bi dobili tudi potrebna evropska sredstva. Prepričan sem, da bi dobili celo soinvestitorja. Zgrešeno je pa razmišljanje o sanaciji zdajšnje železniške proge po dolini reke Save, za kar bi potrebovali 1,8 milijarde evrov. Za eno milijardo moramo narediti celotno novo progo do Celja.

...

Ne pozabite pa, da če bodo tujci vlagali v naše projekte, bo to narejeno za ekonomsko sprejemljivo ceno. Slovenci namreč ogromno stvari delamo po ekonomsko povsem nesprejemljivi ceni.

Na primer? 
Cena za TEŠ 6 je takšna, da se je glavobolu nemogoče izogniti. Slovenija bi morala tem lažnivim kljukcem iz Šaleške doline povedati, da nas že 40 let farbajo z zalogami premoga, stroškovno ceno izkopa premoga, ceno energije ... Mi pa to le poslušamo in jim vsako leto plačujemo račune.

Kdor podpira CI Braslovče, naj pritisne gumb Podpiram.
Enhanced by Zemanta

Friday, 15 February 2013

Iz Dela: Umaknjena trasa se vrača

Velenje

V Delu je bil 14. 2. 2013 objavljen članek z naslovom Umaknjena trasa se vrača. 
V njem je opisano stališče Ministrstva za infrastrukturo in prostor, da vztrajajo pri trasi F3b oz. F3a. Članek lahko preberete na strani http://www.delo.si/arhiv/umaknjena-trasa-se-vraca.html.

Kdor podpira CI Braslovče, naj pritisne gumb Podpiram.
Enhanced by Zemanta

Tuesday, 12 February 2013

Iz Dnevnika: Članki o 3. razvojni osi

English: Copied from ファイル:Sigaraki2.jpg. Shin-...
V Dnevniku je bilo v minulih tednih objavljenih nekaj člankov, ki opisujejo okoliščine preklica javne razgrnitve trase 3. razvojne osi.

Članki so prosto dostopni na naslednjih naslovih:

  1. 22. januar 2013, Trasa vrisana tik ob premierjevi hiši, http://www.dnevnik.si/slovenija/lokalno/stajerska/trasa-vrisana-tik-ob-premierjevi-hisi
  2. 24. januar 2013, Nekdo je Janši pred domačim pragom narisal traso za koroško avtocesto, http://www.dnevnik.si/slovenija/v-ospredju/nekdo-je-jansi-pred-domacim-pragom-narisal-traso-za-korosko-avtocesto
  3. 1. februar 2013, Kriza preprečila prometni infarkt, http://www.dnevnik.si/slovenija/lokalno/stajerska/kriza-preprecila-prometni-infarkt


Kdor podpira CIB in naše prizadevanje za cenejšo in okolju prijaznejšo traso, naj pritisne gumb Podpiram.

Enhanced by Zemanta

Saturday, 2 February 2013

Komentar CIB glede predloga zgornje savinjskih županov o vrnitvi trase 3. RO na varianto F2-2

Velenje castle (Velenje, Slovenia) with castle...
Velenje castle (Velenje, Slovenia) with castle walls (Photo credit: Wikipedia)
V Civilni iniciativi Braslovče (CIB) z zanimanjem spremljamo nenadno ukinitev in manevre v zvezi s predlagano varianto Velenje – Podlog (F3b) in pozive nekaterih zgornje savinjskih županov in predvsem pa župana Velenja, da naj Ministrstvo za infrastrukturo in prostor vrne potek trase 3. razvojne osi na strokovno neustrezno in škodljivo opuščeno varianto, to je Velenje – Šentrupert (F2- 2). Izjave v medijih zadnje tedne lahko označimo kot namerno zavajanje, saj morebiten izbor variante F2-2 še vedno 'ponujajo' kot »strokovno najustreznejša varianta«, čeprav je ravno stroka z izračuni dokazala, da bi varianta F2-2 pomenila nesprejemljivo izgubo okoli 120 ha od tega 80 ha najboljših kmetijskih zemljišč v Savinjski dolini. Uničenje urejenih, strnjenih, namakanih hmeljišč in njiv, za ureditve katerih je država investira velika sredstva, so škodljiv in nedopusten poseg, še posebej s stališča dolgoročne prehranske varnosti. To je ugotovilo tako resorno ministrstvo kot celotna kmetijska stroka. Vsi podatki s katerimi v CIB dokazujemo neustreznost izbora variante F2-2 so pridobljeni s strani različnih strokovnih institucij in so preverljivi. Na podlagi teh podatkov smo primerjali varianto F2-2 in F3b (Velenje – Podlog):
  • F3b je za 2 km krajša od F2-2;
  • F3b ima nižje naklone (manj kot 5%, pri F2-2 presegajo 5%);
  • F3b je z enim predore (520m) (F2-2 ima 3 predore , s skupno dolžino 1200m);
  • F3b je z enim viaduktom (120m) (F2-2 jih ima 9 );
  • F3b uniči bistveno manj najboljših kmetijskih površin, ki niso namakane in so brez infrastrukture (hmeljišča) (F2-2 pomeni izgubo 80 ha najboljših kmetijskih zemljišč);
  • F3b ne posega na vodovarstvena območja in poteka ob zaščitenih območjih Ponikovskega krasa, ne preko kot se prikazuje;
  • Pri F3b ni prestavitve železniške proge (pri F2-2 je prestavljeno 1600 m proge);
  • predvsem pa je F3b najmanj 100 milijonov EUR cenejša od F2-2 (F3b 200 milijonov, F2-2 najmanj 300 mio).

Pomenljivo je, da mnoge izjave iz Velenja ponovno favorizirajo in zahtevajo F2-2 preko sredine braslovških polj, čeprav nova F3b poveže AC Celje-Ljubljana v Velenju na točno istem mestu (praktično dvorišče tovarne Gorenje) kot opuščena in dokazano škodljiva F2-2.

Pomenljivo je tudi, da ni komentarjev na članek v časopisju (Dnevnik, 23.09.2011) , ki je obravnaval nakupe zemljišč tudi na trasi F2-2, zato sprašujemo ali poskus vračanja na traso F2-2 skriva za nekatere pomemben razlog - kapitalizacijo vložkov v zemljišča.

Prepričani smo, da so vzhodne variante (na Podlog, Gotovlje ali Arjo vas) vse po vrsti ustreznejše, zato pozivamo odgovorne na Ministrstvu, da te variante ponovno ovrednotijo, po novih, od stroke potrjenih kriterijih. To pa je cilj, za katerega se je vseskozi zavzemala CIB.
Enhanced by Zemanta

Friday, 25 January 2013

Iz Dela: Černač taji traso, za katero so Janši povedali sosedi

Prime Minister Janez Janša, cropped from Image...
Javna razgrnitev nove trase 3. razvojne osi je preklicana. Na spletni strani Dela je zapisan članek, v katerem je orisano nekaj možnih vzrokov za takšno presenetljivo odločitev ministrstva.
http://www.delo.si/novice/slovenija/cernac-taji-traso-za-katero-so-jansi-povedali-sosedi.html

Kdor bi rad pri izboru trase prihranil vsaj 100 miljonov trase, naj pritisne gumb Podpiram.
Enhanced by Zemanta