Tuesday 8 November 2011

Poročilo o okrogli mizi v Braslovčah, 8.11.2011

Civilna iniciativa Braslovče je v prostorih občine Braslovče pripravila okroglo mizo na temo umeščanja 3. razvojne osi v prostor. Glavna gosta okrogle mize sta bila dr. Dušan Plut, geograf in okoljevarstvenik ter dr. Borut Vrščaj, agronom in strokovnjak za tla. Zbrane je na začetku pozdravil župan občine, Branimir Strojanšek, glavne argumente proti umestitvi predlaganega odseka od Velenja do avtoceste v Šentrupertu pa je povzel Jure Radišek iz civilne iniciative. Ta je opozoril, da je v poletnem času bilo izdano poročilo vladne medresorske komisije, ki je odsvetovala potek hitre ceste na Šentrupert in predlagala obnovo in razširitev obstoječe regionalne ceste Velenje – Arja vas. »S tem, ko je komisija tudi uradno zavrnila traso na Šentrupert, so bili potrjeni vsi argumenti civilne iniciative, ki o neustrezni umestitvi trase na Šentrupert, opozarja že od leta 2007. Veseli nas treznost te odločitve in odločna drža tistih, ki se niso pustili zlomiti pod pritiski velenjskega lobija«.

Na dejanske izgube kmetijskih zemljišč, ki bi jih zahtevala izgradnja hitre ceste mimo Braslovč, je ponovno opozoril Borut Vrščaj. »Razvidno je, da je bila metodologija vrednotenja vplivov ceste na kmetijska zemljišča zgrešena in površna. Ta površnost bi nas lahko stala več kot 400 mio evrov. Dejanske izgube kmetijskih zemljišč na trasi presegajo 100 ha od tega večinoma najboljših kmetijskih zemljišč«.

Plut je navzočim predstavil, da je problem Braslovč in izgub kmetijskih zemljišč na tem območju globalen problem, saj število prebivalcev našega Planeta strmo narašča, medtem ko se razpoložljiva in za kmetijstvo primerna območja hitro zmanjšujejo. »Slovenija je tik pod vrhom po pozidavi kmetijskih zemljišč v Evropi. Njena samooskrba je porazna, ostaja nam zgolj okoli 800m2 njiv na prebivalca in strateško nujno ter iz vidika prehranske varnosti prebivalstva bi bilo povečati obseg njiv vsaj na nivo iz leta 1991«. Dodaja, da so prizadevanja za ohranitev kmetijskih zemljišč v Braslovčah zgled delovanja civilne družbe nasploh in jo kot tako podpira.

Sklep okrogle mize je bil, da naj država ukrepa in poskrbi za uresničevanje zahtev civilne iniciative, stroke in vladne komisije ter sprejme uredbo s katero se dokončno prekinejo postopki na predragi, potratni in neučinkoviti trasi na Šentrupert. V samem zaključku omizja je bila izražena tudi želja po razkritju špekulativnih nakupov več kot 60.000 m2 zemljišč na trasi 3. razvojne osi, ki so jih pokupili »pomembni ljudje« iz Velenja.

Kdor podpira CI Braslovče, naj pritisne gumb Podpiram.

No comments: