Objavljamo smo pismo državljanom, kjer v strnjenem pregledu argumentiramo, zakaj je trasa tretje razvojne osi med Velenjem in Šentrupertom še vedno nesprejemljiva.
Pismo lahko preberete na tej povezavi.
Kdor podpira Združene CI, naj pritisne gumb Podpiram. Kdor nas ne podpira, naj potrka na svojo vest.
Tuesday, 16 October 2018
Monday, 3 September 2018
Zakaj Združene civilne iniciative Savinjske doline še vedno nasprotujemo gradnji trase Velenje - Šentrupert
By PJakopin, CC BY-SA 4.0, from Wikimedia Commons |
- Ta trasa avtoceste ne bi bila izbrana, če bi bilo vrednotenje narejeno dobro. To je bilo dokazano že večkrat: leta 2008 s strani civilne družbe (1), leta 2011 je to ugotovila Vlada (2), leta 2014 projektanti (3) in leta 2015 še Zbornica (4). Izbrana bi morala biti druga trasa.
- Gradnja bi stala veliko, trajala pa bi dolgo. Že DARS pravi, da je geologija zelo zahtevna, gradilo bi se veliko viaduktov in predorov. Po besedah predsednika DARS-a bi bil to izjemno zahteven in drag odsek (5).
- Gradnja te trase je v nasprotju z državno prometno politiko. Rekonstrukcija obstoječih povezav ima prednost pred gradnjo novih prometnic, umeščanje prometne infrastrukture v že obstoječe koridorje ima prednost pred umeščanjem v naravno ohranjen prostor (6).
- Velenje v vsakem primeru dobi povezavo po severu mesta, saj je tam že sedaj umeščeni del trase, kot je razvidno na spletnem pregledovalniku DPN-jev (7). Dvomi o »zastojih preko centra Velenja« v primeru kakšne druge trase so neumestni.
- Na tej trasi je največ napovedanih rušitev hiš in domačij ter kršitev ustavnih pravic. Zato se ljudje pritožujejo na ustavnem in upravnem sodišču. Tisti prebivalci, ki jim želijo rušiti hiše, niso bili niti obveščeni, niti niso imeli možnosti izraziti svoje nestrinjanje s traso, ker je bila v javni razpravi razgrnjena druga trasa, ki jim hiš sploh ni rušila, saj je potekala dva kilometra stran! Uredba DPN te trase bo padla na Ustavnem in/ali Upravnem sodišču.
Viri:
- Knjiga »3. RAZVOJNA OS - Analiza vrednotenja tras«, 2008, (https://sites.google.com/site/civilnainiciativabraslovce/200803163.razvojnaos-analizavrednotenjatras.pdf?attredirects=0&d=1).
- Poročilo medresorske delovne komisije, 2011 (https://drive.google.com/file/d/0B0NksjCnSKyGR21EMjJISXhwdFk/view, strani 2-3 in 9-32)
- Novelacija prometnega modela za celotno vplivno območje poteka tretje razvojne osi od Avstrije do avtoceste A1 (https://drive.google.com/file/d/0B0NksjCnSKyGVjBrdmlGbnc4azQ/view, stran 51-52)
- Poročilo s posveta na ZAPS, december 2015 (http://www.zaps.si/img/admin/file/dogodki/2015/Zapisnik_posvet_3RO16_12_2015_Stalisca_razpravljalcev.pdf), stališče strokovnega sveta ZAPS
- Studio ob 17h, 21.6.2017, (https://4d.rtvslo.si/arhiv/studio-ob-17h/174478351, od 9. do 11. minute)
- Strategija razvoja prometa v Republiki Sloveniji (http://www.mzi.gov.si/fileadmin/mzi.gov.si/pageuploads/DMZ/Strategija_razvoja_prometa_v_RS/Strategija_razvoja_prometa_v_RS-koncna_razlicica.pdf, str 225: Ro.9 in stran 228: Ro. 33)
- Prostorski informacijski sistem, informativni vpogled (http://storitve.pis.gov.si/pis-jv/informativni_vpogled.html, ogled: 2.9.2018).
- Slovenski prostor 2050, Vizije prostorskega razvoja Slovenije (http://www.mop.gov.si/fileadmin/mop.gov.si/pageuploads/podrocja/prostorski_razvoj/slovenski_prostor_2050.pdf, stran 43)
Kdor podpira pamet, naj pritisne gumb Podpiram. Kdor ji nasprotuje, naj pritisne kakšnega drugega.
Wednesday, 15 August 2018
Intervju v Mladini: Dr. Matej Ogrin, geograf in okoljevarstvenik
Matej Ogrin, foto: Uroš Abram, Mladina |
Z zamudo objavljamo del intervjuja z dr. Matejem Ogrinom, profesorjem na Filozofski fakulteti. V enem delu je intervju še posebej zanimiv za 3. razvojno os.
V zadnjih letih država v železnice vendarle vlaga precej velike zneske.
Ampak zgodbe z avtocestami kljub dokončanju avtocestnega križa kar ni konec. Pojavljajo se vedno novi projekti, ki se vsi prikazujejo kot nujni. Številni naši prometni sistemi so izrazito poddimenzionirani. Edini sistem, ki je pri nas izrazito predimenzioniran, pa je naš avtocestni sistem. In nihče se iz tega ne nauči preproste resnice – bolj ko dodajaš kapacitete, bolj narašča uporaba sistema. Temu pojavu pravim spirala avtocestnega križa. Zastoji se ne rešujejo z gradnjo novih zmogljivosti tam, kjer so te že tako izrazito nadpovprečne. To je približno tako, kot če bi se proti debelosti borili z nakupom širših hlač.
Širitev ljubljanske obvoznice pride v poštev kot skrajni ukrep, potem ko se izvedejo vsi drugi ukrepi. Obstaja cel kup ukrepov za upravljanje mobilnosti, ki lahko omilijo gnečo na cestah. Mi pa želimo zgolj širiti ceste ali graditi nove. In nihče se ne sprašuje o smiselnosti takšne porabe denarja. Ni bilo razprave o smiselnosti investicije v drugo cev karavanškega predora, ni bilo finančne razprave o smiselnosti tretje razvojne osi.
Kdaj ste se nazadnje peljali v Velenje?
Pred kratkim.
In vam cesta med Arjo vasjo in Velenjem ni povzročala tesnobnih občutkov?
Peljal sem se po drugi poti. Ne pravimo, da tretje osi ne potrebujemo. Cesta je vsekakor potrebna prenove. Stališče CIPRE je že od leta 2006 enako – Koroška, Bela krajina, Posočje, Kočevska ipd. seveda potrebujejo kakovostno prometno povezavo. To je pravzaprav razlog več za opustitev naložbe v širitev ljubljanske obvoznice. Vendar – ali Koroška potrebuje novo avtocesto? Gotovo ne. V Evropi obstaja tisoč in en primer, kjer bistveno večji kraji z večjimi prometnimi tokovi zadovoljujejo prometne potrebe s hitrimi cestami. Ali bo ob gradnji nove ceste hkrati poskrbljeno tudi za boljši in učinkovitejši javni prevoz? Zakaj nihče ne govori o gradnji železnice, ki smo jo nekoč že imeli? Državni dokumenti na deklarativni ravni obljubljajo uravnotežen razvoj vseh treh segmentov. V realnosti pa se pogovarjamo izključno o gradnji novih cest.
To naj bi bilo jamstvo razvoja.
Histerija glede tretje razvojne osi je po mojem mnenju vrhunec dosegla z ustanovitvijo mladinske pobude v podporo gradnji. Ne poznam še kakšnega primera v razvitem delu Evrope, da bi se mladi organizirali in zahtevali avtocesto, inovacijo iz 30. let 20. stoletja. Zamisel, da bo avtocesta prinesla razvoj, je zgrešena. Avtocesta bo požrla na stotine milijonov evrov, razvoj pa bi lahko prinesla tudi drugače izboljšana prometna povezava, ki bi bila cenejša in bi manj obremenila okolje. Pri tretji razvojni osi obstaja še en pomemben dejavnik. Če nam česa v Sloveniji primanjkuje, nam primanjkuje rodovitne zemlje. Graditi cesto po prvovrstnih kmetijskih zemljiščih je skrajna neumnost. Po našem mnenju bi lahko brez večjih težav nadgradili obstoječo traso ceste.
Skratka, nove ceste ponekod vendarle potrebujemo?
Da. Bela krajina denimo nujno potrebuje boljšo prometno povezavo. Za Slovenijo bi bil v tem trenutku precej pomembnejši predor pod Gorjanci kot pa druga cev karavanškega predora, ki jo trenutno gradijo s tako ihto. Lahko je sicer res, da nas h gradnji silijo evropske zaveze, a dinamiko gradnje bi si vendarle lahko prikrojili v skladu z našimi interesi, ne pa interesi tujih dopustnikov v počitniških mesecih. Dolgoročno bi Sloveniji precej bolj kot druga cev karavanškega predora koristil tudi predor pod Vršičem, ki bi povezal zgornje Posočje z osrednjo Slovenijo. Predora pod Gorjanci in pod Vršičem bi povezala slovenske pokrajine, ki so prometno zapostavljene in potrebujejo kakovostno povezavo z osrednjo Slovenijo. Karavanke so že danes lepo prehodne in bi druga cev lahko malo počakala. Javne razprave o tem pa ni in ni. Ko gre za avtoceste, smo slepi in gluhi.
Kdor podpira razmišljanje dr. Mateja Ogrina, naj pritisne gumb Podpiram.
Thursday, 12 July 2018
Kdo se boji sodišča?
...tisti, ki so vseskozi vedeli, kaj je bilo v preteklih 11-h letih narobe pri umeščanju 3. razvojne osi, a so se sprenevedali, da tega ne vedo.
Prepričani smo, da bosta Upravno in Ustavno sodišče odločila v prid boljši rešitvi za vse državljane. S tem se bo razgalila vsebinska votlost vseh inštitucij, ki so traso Šentrupert - Velenje podpirale samo zaradi političnih pritiskov.
Od leta 2007 se zavzemamo za prometno učinkovito, cenejšo in kmetijstvu neškodljivo prometno povezavo med Velenjem in Celjem. Kdor podpira Združene civilne iniciative, naj pritisne gumb Podpiram.
Wednesday, 11 April 2018
Geodetske meritve brez pravne podlage!
Photo by Immo Wegmann on Unsplash |
Državni prostorski načrt za hitro cesto namreč ni nikakršen upravni akt, da bi lahko parcelacijo izvajali - prisilno ali prostovoljno. Sodna praksa je glede tega nedvoumna.
NASVET
Tu je nasvet, ki preverjeno deluje:
Ko srečate geodeta, ki hodi okoli vaše parcele, mu prijazno recite, naj po lastniški parceli ne hodi, saj ga niste naročili. Prav tako naj sam pobere morebitne količke, ki jih je morebiti že prej zabil.
POMEMBNO
Kdor podpira Združene CI, naj pritisne gumb Podpiram in prispeva denar za pravna sredstva.
Denar nakažite na TRR društva Preboj št.: SI56 0510 0801 2990 232, odprt pri ABANKI d.d., BIC/SWIFT koda: ABANSI2X, sklic: 00 201611, namen: Donacija za Združene CI.
Thursday, 8 March 2018
Ženske in boj proti brezobzirni moči
Ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk je priložnost, da se spomnimo na neutrudno borko za pravice sosesk, Jane Jacobs.
V inspiracijo vsem borkam pripenjamo trailer za film Citizen Jane.
Kdor podpira Združene CI in zavrača rušitve hiš za gradnjo hitre ceste, naj pritisne gumb Podpiram.
V inspiracijo vsem borkam pripenjamo trailer za film Citizen Jane.
Kdor podpira Združene CI in zavrača rušitve hiš za gradnjo hitre ceste, naj pritisne gumb Podpiram.
Subscribe to:
Posts (Atom)