Thursday, 18 September 2008

Kmetijska zemljišča na 3.razvojni osi - vikend paket

Vladna zavrnitev Sklepa o začetku priprave državnega prostorskega načrta (DPN) za državno cesto od Velenja do avtoceste A1 s priključkom v Šentrupertu je naletela na veliko odobravanja širom Slovenije. Bilo je začutiti, da država nekaj le da na stroko.

Žal le za tri dni. V ponedeljek,15.09. 2008 je vlada sprejela Sklep o začetku priprave DPN za državno cesto od Velenja do avtoceste A1 s priključkom v Šentrupertu. Vlada je kot »VIKEND PAKET« »prodala« najboljša kmetijska zemljišča avtocestnemu in velenjskemu lobiju.

Negativno mnenje Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zaradi poteka trase po najboljših kmetijskih zemljiščih je botrovalo zavrnitvi sklepa, a čez noč postalo nepomembno. Na napačno umestitev trase od Velenja do Šentruperta zaradi tega vzroka in vseh ostalih že dolgo opozarjamo v Civilni iniciativi Braslovče. Imamo podporo in mnenja številnih strokovnjakov s področja geologije, rabe in varstva tal, kmetijstva, vodarstva… To traso je kot neustrezno zavrnil tudi Občinski svet Občine Braslovče. Dejstvo je, da so možne ustreznejše in cenejše trase, ki bodo povezale velenjski bazen z avtocesto A1.

Če se država kljub zavezi EU o varovanju kmetijske zemlje, zaradi lokalnih interesov in predvolilne mrzlice, tako mačehovsko obnaša do vrednot nacionalnega pomena, bomo morali državljani sami z vsemi načini državne nepokorščine zaščititi naše interese, ki temeljijo na strokovnih podlagah.

Novost iz Februarja 2009:

Zahteva za revizijo Sklepa o začetku priprave DPN

Monday, 15 September 2008

Potrjeni argumenti civilne iniciative Braslovče

Civilna iniciativa Braslovče (CIB) pozdravlja odločitev vlade, ki je na dopisni seji, dne 11. septembra zavrnila Sklep o začetku priprave državnega prostorskega načrta (DPN) za državno cesto od Velenja do avtoceste A1 s priključkom v Šentrupertu v Savinjski dolini.

V CIB smo opozarjali na to, da je predlagani odsek hitre ceste od Šentruperta do Velenja najslabša rešitev od vseh šestih različic trase na tej razdalji. S strokovno analizo in primerjavo omenjenih tras, smo dokazali, da je predlagana trasa dražja od alternativnih, poteka po najkakovostnejših kmetijskih zemljiščih, ne rešuje preobremenjene povezave na relaciji Velenje – Arja vas in se najdlje odmika od mesta Celje. Opozarjali smo tudi na favoriziranje in vsiljevanje trase s strani nekaterih, ki bi si želeli najkrajšo pot do Ljubljane in jih »razvojna os« niti ne zanima. Opozorili smo na nesorazmeren izbor kriterijev brez ustreznega ponderiranja ter na množico strokovnih napak v študiji projektanta, na podlagi katere je bila izbrana trasa do Šentruperta. To so nam potrdili tudi strokovnjaki, ki so bili kritični nad načinom vrednotenja in izbora predlagane trase do Šentruperta. Predlagali smo celostno, tokrat strokovno vrednotenje tras in ponoven izbor najustreznejše trase. O vsem tem smo obveščali javnost, strokovne kroge in ministrstva.

Premislek o izboru ustrezne trase je poleg ostalih stvari potreben, saj je strošek izgradnje hitre ceste od avtoceste A1 do avstrijske meje ocenjen na 1,2 milijarde evrov, kar je, v primerjavi z dosedanjim stroškom izgradnje avtocest v Sloveniji, ki znaša okoli 5 milijard evrov, izredno visok znesek. Dejstvo, da po hitri ceste ne bo dovolj prometa po merilih ekonomske upravičenosti in pa dejstvo, da je po podatkih načrtovalcev trase odsek Velenje-Braslovče -Šentrupert zaradi daljše trase, tunelov, viaduktov, prestavitve železniške proge... za okoli 200 mio evrov dražji kot odsek Velenje - Arja vas, potrjujeta pravilnost odločitve.

Poteza vlade je potrditev našega prizadevanja in je dokaz, da imamo prav. Je tudi spoznanje, da bo pri izbiri ustrezne trase potrebno ponovno strokovno preučiti vse okoliščine in se v skladu s tem pravilneje odločiti.
Civilna iniciativa Braslovče